top of page

Harangozó Eszter

2018. augusztus 20. és 31. között az Erasmus+ mobilitási program keretében két hetes Technology Enhanced Learning (Technológiával támogatott tanulás) képzésen vehettem részt Máltán az ETI Malta szervezésében. Ez a két hét –minden túlzás nélkül- alapvetően fontos ismereteket és új lendületet adott a tanári gyakorlatomhoz. A mindennapokban felhasználható modern technológiai eszközök mostantól bekerülnek és beépülnek a mindennapi jó gyakorlatok közé, amitől azt remélem, hogy a tanulóink szívesebben és könnyebben tanulnak majd ezeknek a segítségével.

A 21. századi tanár számos új kihívással találkozik munkája során. Egyre sokszínűbbé, korszerűbbé kell válnia annak érdekében, egyrészt hogy karban tartsa a saját tudását, másrészt hogy fenn tudja tartani a tanulói érdeklődését és motivációját. A digitális technológiai a tanítás mindennapi eszköztárává vált, ugyanakkor az ehhez szükséges ismeretek gyakran felszínesek, felhasználószintűek – legfőképp azért. mert sokszor alapvető ismeretek hiányában és leginkább autodidakta módon kerülnek a felhasználók birtokába. A felhasználószintű technológiai ismeret pedig ma már gyakran kevés még az olyan –látszólag távoli- tanítási területen is, mint a nyelvoktatás. Az interneten található nyelvi anyagok szinte végtelen nyelvgyakorlási aranybányáját tananyaggá alakítani nagy feladat – ugyanakkor ez ad lehetőséget arra, hogy ne mesterkélt, használhatatlan nyelvtudást, hanem jól megalapozott, használható nyelvi lehetőségeket kínáljunk a tanulóinknak nap mint nap. Ennek a nem egyszerű helyzetnek a megoldására kínált megoldást az ERASMUS+ tanártovábbképzései közül a máltai Technology Enhanced Learning kurzus, melynek címe és kurzusleírása olyan 10 napos képzést kínált, mely a nyelvtanításban jól használható alkalmazások és megosztást támogató eszközök megismerését tette lehetővé.

 

A kurzus az ETI Malta szervezésében St Julians-ben valósult meg. A felkészülés itthoni szakaszában a kurzus szervezői megkezdték a kurzus előkészítését, elküldték azokat a technológiai minimum követelményeket, amelyek szükségesek voltak a kurzus sikeres elvégzéséhez – előzetes regisztrációkat, bejelentkezéseket kellet elvégezni. Ezzel a kurzus alatt sok felesleges várakozást lehetett megelőzni, nagyon figyelmes gesztus volt ez a szervezőktől.

A kurzus 10 napon keresztül igyekezett tematikusan építkezni az alapoktól – a Google+/  Drive használatának bátorításával a megosztás (Sharing) és a beágyazás (Embedding) használatának kiemelésével kezdve. Ezek az egyszerű lépések ugyanakkor nagyon sokat segítenek később a saját digitális tartalmak létrehozásában és megosztásában.

A kurzus számos fontos területen igyekezett gyakorlati tudást átadni: ilyenek voltak a blogolás, a weblapszerkesztés, számos kiváló videokészítő és hangszerkesztő használata is. A blogírás alatt alapvetó HTML-beágyazási módszerek megtanulásával sikerült stabilabb, jó minőségű digitális anyagokat készíteni, ami sokat segített az önbizalomhiánytól szenvedő tanulókat (furcsa itt leírni, hogy valójában nyelvtanárokat) fellelkesíteni a technológiai eszközök bátrabb használata iránt.

A kurzus a blogírás bemutatásán keresztül olyan módszertani lépéseket is átadott, melyek segítségével könnyebben lehet ezeket a platformokat konkrétan a nyelvtanulás szolgálatába állítani: projektmunkák és portfolio írásban is hasznos lehet az a felület.

 

A weblapszerkesztés volt a kurzus egyik leglényegesebb témája. Nemcsak azért, mert a weblapszerkesztés minőségileg nagyobb ugrás a bloghoz képest, hanem azért is, mert ennek a gyakorlati jelentősége összehasonlíthatatlanul nagyobb. Ennek a nyilvános felületnek az összeállítása eddig nehéznek tűnt, legalábbis olyannak, amihez jóval több programozási ismeret szükséges. Ez ma már nem feltétlenül ilyen nehéz. Sok olyan felületet lehet ma már használni, amely ingyenesen kínál moduláris elemeket, amelyeknek a segítségével könnyen össze lehet építeni egy weblapot.

Az egymásra épülő tematikus elemek végül a digitális komplex projektépítés eszközeinek megismerésével zárult. Minden elem, amit a kurzus 10 napja során tanultunk, beépíthető abba a projektszervező módszerbe/alkalmazásba, amellyel bátorítani tudjuk a tanulóinkat önálló projektek szervezésére, a hatékony megosztásra. Ez egy olyan komplex halmaz, mellyel nemcsak mi tudunk jó gyakorlatokat használni, hanem a jó gyakorlatok használatát is át tudjuk adni a tanulóinknak, amik azokat az önálló tanulásuk támogatására –teljesen más tanulási területeken is- fel is tudják azt használni.

Az új tanév tervezésekor a nyelvi csoportjaimban rendszeresen szeretném alkalmazni ezeket a jó gyakorlatokat, azt remélve, hogy a beépülés után a tanulók saját maguk is átveszik ezeket az eszközöket és felhasználják majd más tanulási területeken is. Tervezek olyan közös projektet is, ami nemcsak a saját közösségünk, de akár más országokban tanuló gyerekek tanulását és ismeretszerzését is támogatja.

A képzésen résztvevő tanárok nagyon együttműködőek voltak, tanulói csoportot hoztunk létre és tovább szeretnénk folytatni a megkezdett munkát. Minden hasznos ötletet megosztunk az iskola által megnyitott és megosztott felületen is, ami a tanításban segítség lehet.

A kurzus másik felejthetetlen eleme Málta megismerése volt. Az egyik legősibb európai kultúra és nyelv számomra eddig teljesen ismeretlen volt, nagyon keveset tudtam Málátról és a máltai nyelvről. Ez a két hét –köszönhetően a kurzus szervezőinek és a helyi máltai embereknek – felejthetetlenné tették számomra Máltát: megismerhettem egy hihetetlenül gazdag történelmet, egy különleges nyelvet, és találkozhattam elképesztően kedves és segítőkész máltaival. Az ETI Málta mindent megtett azért, hogy hasznos ismereteket szerezzünk: kirándulásokat szerveztek Valettába és Mdinába, ahol filmvetítés és idegenvezetők segítségével kaptunk bepillantást Málta történelmébe. A szervezés mindig kiváló volt és minden kérést igyekeztek figyelembe venni. A szállást szintén az iskola szervezte: az intézet saját apartmanházában laktunk kollégámmal, Nagy Boglárkával, ahol német és cseh lakótársainkkal szintén jó kapcsolatot tudtunk kialakítani.

A máltai két hét a kétnyelvűség hétköznapi tapasztalataiba is bepillantást engedett. Nagyon szeretnék sokkal többet tudni a máltai nyelv és az angol nyelv kapcsolatáról is. Fontosnak tartom azt is, hogy tudjunk arról, hogy a kétnyelvűség egy ilyen kicsi országban is milyen hatalmas segítséget és eszközt adott az ott élőnek ahhoz, hogy megőrizzék a nyelvüket ugyanakkor részt vegyenek a mediterrán világ középpontjaként a kereskedelemben és a hajózásban – mindkettőhöz elengedhetetlen volt a magas szintű idegennyelv tudás. Ráadásul Máltán a kötelező angol nem kioltja, hanem védi a máltai nyelvet: igaz, hogy az iskolában hamarabb tanulnak angolul, mint máltaiul, otthon azonban a magánélet, a művészet és a mindennapok szervezésében máltaiul beszélnek.

Köszönetemet szeretném kifejezni a Tanártovábbképzés.hu/HE áldozatos munkájáért Véghné Juhász Krisztinának, aki sok segítséget és hasznos tanácsokat adott a pályázatírási szakaszban és a sikeres pályázat után a felkészülésben is. Ez a támogatás nagyon sokat jelent a pályázóknak a legnehezebb pillanatokban.

Köszönöm továbbá a munkáltatómnak, a Lemhényi Dezső Általános Iskolának, hogy támogatott a pályázaton való részvételben, koordinátoromnak, Horváth Gabriellának a rengeteg befektetett energiát, intézményvezetőmnek, Dienes Annának, hogy támogatásával segítette a kiutazásunkat és teret ad a jó gyakorlatok átadására, valamint valamennyi kollegámnak, akik a saját személyes támogatásukkal adtak erőt a projekt ezen szakaszának megvalósításához.

Köszönetemet fejezem ki továbbá a az Észak-Pesti Tankerületi Központnak, hogy a sikeres pályázatunk után az elnyert támogatást időben kifizette nekünk, így sikerült határidőre befizetni a kurzus és a szállás díját.

Köszönemet fejezem ki az ETI Máltának, hogy jól felépített és hasznos kurzust szervezett az érdeklődőknek.

Végül pedig köszönöm a Tempus Közalapítványnak, hogy koordinálja az Erasmus+ pályázatokat és sok hasznos segítséget ad a pályázati kiírástól egészen a projektmegvalósítás végéig.

Beszámolóm végéhez csatolom a kurzus sikeres elvégzését igazoló dokumentumot:

bottom of page